
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 64 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 50 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
Stock: 196
Distributors
pcbx
Unit Price$1.86420
Ext.Price$1.86420
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.86420 | $1.86420 |
| 10 | $1.76499 | $17.64990 |
| 25 | $1.67106 | $41.77650 |
| 50 | $1.58213 | $79.10650 |
| 100 | $1.49793 | $149.79300 |
| 300 | $1.41821 | $425.46300 |
| 500 | $1.34273 | $671.36500 |
| 1000 | $1.27127 | $1271.27000 |
| 3000 | $1.20361 | $3610.83000 |
| 5000 | $1.13958 | $5697.90000 |
